Na Img 880.jpg

Sposoby na oszczędzanie energii

Mówi się, że najtańsza energia to oczywiście ta, której nie zużywamy. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza jeśli bierzemy pod uwagę fakt, że energetyczne zapotrzebowanie na całym świecie wzrasta stale w zastraszającym tempie, za to zasób paliw kopalnych z każdą chwilą zmniejsza się.

Pocieszającym jest fakt, że ludzka kreatywność pozwala na nowoczesne rozwiązania i wynajdowanie kolejnych odnawialnych źródeł energii, natomiast niezaprzeczalnie najlepszym krokiem w relacji do uniknięcia globalnej katastrofy energetycznej będzie ograniczenie zużycia energii, wszakże, potrzebujemy jej praktycznie w każdej sferze życia. Nasza cywilizacja uzależniła się od energii i tak, energią napędzamy pojazdy, używamy jej do oświetlania, chłodzenia, gotowania – można by długo wymieniać, bo tak właściwie niewiele sfer swego mieszkania nie wymaga korzystania z energii.


Więcej o szkoleniach: https://wle.pisz.pl/ecobrokers


Energooszczędne domy

Wykonywane w nowoczesnym budownictwie budowle nieco przyczyniają się do kwestii ograniczenia energii, którą używa się choćby na docieplanie. Nowe budynki, zanim zostaną wybudowane, składa się przed szeregiem rygorystycznych wymagań w tematach taki jak izolacja czy zapotrzebowanie na energię pierwotną.
Dobrym rozwiązaniem wydaje się być skorzystanie z pomysłu na dom energooszczędny, a nawet pasywny. Koszty są co prawda odrobinę wyższe niż w przypadku typowych kolosów z żelbetonu, natomiast w dalszej perspektywie inwestycja tego typu zwróci się, uwzględniając oszczędności na zużyciu energii elektrycznej i nie tylko.

Jak możesz oszczędzać energię w naszym domu?

Jeśli dopiero planujesz budowanie domu, pomyśl o inwestycji w wysokiej jakości piec, który można zasilać biomasami. Odnawialne źródła energii takie jak ekogroszek czy pellet nie są dużym obciążeniem dla kieszeni, są ekologiczne i co najważniejsze – odnawialne.
Pamiętaj, aby nie gotować w czajniku elektrycznym więcej wody, niż rzeczywiście potrzebujesz, zmniejsz temperaturę w pomieszczeniach, jeśli nie potrzebujesz by była naprawdę wysoka. Nie pozostawiaj sprzętów elektrycznych w trybie czuwania – jeśli z nich nie korzystasz, odłączaj wtyczki – ziemia będzie Ci z tego powodu wdzięczna!